Kilka słów o mnie
Bloguję od 2005 roku. Jestem absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuję w jednej z państwowych instytucji publicznoprawnych, a wolne chwile poświęcam mojej rodzinie, przyjaciołom i oczywiście fantastyce. To właśnie koleżanki skierowały moje zainteresowania w stronę niezwykłego świata książki, filmu, serialu czy gry. A nawet znalazło się wśród nich miejsce dla mangi i anime. Bywam na lokalnych eventach poświęconych fantastyce. Można znaleźć mnie na Pyrkonie, raz w cosplay'u, raz bez.
 • Preferencje literackie: fantastyka, kryminał, thriller, horror, biografia muzyczna, literatura obyczajowa, manga/komiks.
 • Preferencje muzyczne: rock (hard rock, classic rock), heavy metal (thrash/black/death/doom/power/speed metal) oraz metal neoklasyczny. Po prostu kocham Megadeth!
 • Preferencje filmowe/serialowe: filmy i seriale oglądam "od święta", prędzej pokuszę się o krótkie anime. Prawdopodobnie wynika to z tego, że nikt nie chce oglądać ze mną horrorów - nie mam pojęcia dlaczego. Ale Breaking Bad to naprawdę dobry serial!
 • Sekretne życie drzew


  Peter Wohlleben  jest niemieckim leśnikiem i pisarzem popularnonaukowym. Działa na rzecz ochrony przyrody, popularyzuję wiedzę o lasach oraz zwierzętach. Studiował leśnictwo na uczelni Hochschule für Forstwirtschaft w Rottenburgu nad Neckarem, którą ukończył z tytułem inżyniera.
  Pod koniec lat osiemdziesiątych rozpoczął pracę jako leśniczy. Obecnie opiekuje się lasami w Reńskich Górach Łupkowych, gdzie praktykuje leśnictwo oparte na ekologicznych i ekonomicznych podstawach. Unika nowoczesnych technologii, stosowanych w leśnictwie, z uwagi na powodowane przez nie szkody. W 2016 roku nakładem wydawnictwa Otwarte ukazała się książka „Sekretne życie drzew”, która opowiada o życiu lasu bez ingerencji człowieka, a także o jego wrogich działaniach mających negatywny wpływ na ekosystem leśny.
  Z tą książką spotkałam się kilka lat temu, kiedy to moja koleżanka po jej lekturze zaczęła opowiadać o drzewach z takimi emocjami i z takim przejęciem, że sama postanowiłam przyjrzeć się tej sprawie z bliska. Niestety, minęły ponad dwa lata, zanim egzemplarz trafił w moje ręce. Teraz jednak wiem, że koleżanka wcale nie przesadzała, gdy zachwycała się publikacją Petera Wohllebena. Pamiętam, że wtedy patrzyłam na nią z pewną rezerwą. „Co? Książka o drzewach, a Ty się nią zachwycasz? Nuuuda!”. Jednak i na mnie wywarła ona ogromne wrażenie. Po lekturze tej książki nikt z nas nie spojrzy już na drzewo z taką obojętnością jak dotychczas.
  Peter Wohlleben podszedł do tematu niezwykle profesjonalnie, ale również tak, by czytelnika zainteresować, a nie zanudzić. Nie znajdziecie w tej książce suchych regułek, podręcznikowych objaśnień czy encyklopedycznych definicji. „Sekretne życie drzew” czyta się jak powieść, której bohaterami są drzewa. Autor próbuje je spersonifikować. Choć nie nadaje im typowo ludzkich cech, to jednak porównuje drzewa do ludzi. Myślę, że w swoich daleko idących spostrzeżeniach wcale nie mija się z prawdą. Swoje obserwacje opiera na prowadzonych przez lata badaniach naukowych. Jego publikacja jest jednak jedną wielką metaforą i właśnie w taki sposób należy ją traktować. W końcu trudno mówić o tym, że drzewa czują ból, skoro nie mają układu nerwowego. Ale przecież są organizmami żywymi, które posiadają procesy życiowe takie jak: rozmnażanie, odżywianie, wzrost, wydalanie, oddychanie, a nawet potrafią reagować na bodźce. Drzewa walczą o przetrwanie, wspierają się nawzajem, potrafią się między sobą nawet komunikować.
  Autor swoją uwagę poświęca również innym organizmom żyjącym w lesie. Wskazuje na ogromną rolę, jaką w życiu drzew odgrywają grzyby, owady, zwierzęta i inne żyjątka, które być może wciąż nie zostały zbadane przez naukowców. Wyjaśnia nam, ludziom, ile dobra dla nas samych jest w żywych, jak i martwych już drzewach oraz dlaczego powinniśmy otaczać je opieką. Wyniki badań, które często przytacza w tej publikacji, są zdumiewające.
  Książka napisana jest niezwykle prostym językiem, dzięki czemu po lekturę mogą sięgnąć również młodsi czytelnicy, którzy chcą rozszerzyć swoją wiedzę zdobytą na lekcjach przyrody lub biologii. Peter Wohlleben opowiada o drzewach, jak o swoich przyjaciołach. Używa licznych porównań oraz metafor, przez co jego publikacja odbiega od znanych nam, często dość nudnych, książek popularnonaukowych.
  „Sekretne życie drzew” odkrywa wszystkie tajemnice leśnego ekosystemu. Wprowadza nas do świata roślin i zwierząt, który przecież znamy od lat, a jednak tak mało o nim wiemy. Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy podczas spaceru w lesie, skąd wzięły się te wszystkie drzewa, w jaki sposób funkcjonują jako żywe organizmy i co dzieje się z nimi po ich śmierci? Peter Wohlleben w trzydziestu sześciu krótkich rozdziałach odpowie na wszystkie nurtujące was pytania. 


  Ocena: ✭✭✭✭✭✭✭✭

  Za egzemplarz recenzencki dziękuję księgarni internetowej: 
  https://www.megaksiazki.pl/


  30 komentarzy

  1. Nie od dziś wiadomo, że drzewa mają w sobie niezwykłą moc, więc warto przyjrzeć się ich życiu bliżej.:)

   OdpowiedzUsuń
  2. Miło wspominam lekturę tej książki :)

   OdpowiedzUsuń
  3. Beautiful, this post is amazing I will like to get this book.
   -XOXO, Beatriz.

   Sempiterna - Fashion, beauty and more

   OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam drzewa, lasy, dzungle.

   OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   OdpowiedzUsuń
  6. Od dawna chcę przeczytać tę książkę, choć się przyznam, że na początku również myślałam, że to totalna nuda. Lubię drzewa i sporo o nich wiem, no ale książka... Jednak te wszystkie pozytywne opinie zachęcają mnie, więc też ją planuję przeczytać :)

   Zapraszam serdecznie do mnie :) https://lustrzananadzieja.blogspot.com/

   OdpowiedzUsuń
  7. Jakoś ciągle się mijam z tą książką, a tak bardzo bym ją chciała przeczytać <3

   Pozdrawiam gorąco
   iskraczyta.blogspot.com

   OdpowiedzUsuń
  8. Słyszałam o tej książce i nie pomyślałabym, że jest nudna. Kojarzy mi się z sekretnym życiem mrówek z Eragona :)

   OdpowiedzUsuń
  9. Czytałam kiedyś i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Teraz zupełnie inaczej patrzę na rośliny, a zwłaszcza na drzewa :)

   OdpowiedzUsuń
  10. Słyszałam o tej książce, ale jeszcze nie czytałam. Muszę ją koniecznie przeczytać.

   OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo chętnie przeczytam książkę o naturze, napisaną przez doświadczonego człowieka w tym temacie :) świetna!

   OdpowiedzUsuń
  12. Anonimowy13:21

   Chętnie zapoznam się z tą książką, bo zapowiada się ciekawie :D
   Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny 💕 wy-stardoll.blogspot.com

   OdpowiedzUsuń
  13. hmm ciekawa książka

   OdpowiedzUsuń
  14. Raczej nie sięgam po tego typu książki.

   OdpowiedzUsuń
  15. Już kilka razy miałam ją w ręce w bibliotece albo w koszyku w księgarni, ale zawsze jakoś ostatecznie coś innego wydawało mi się ciekawsze. Ale już więcej jej nie odłożę :)

   OdpowiedzUsuń
  16. Brzmi bardzo ciekawie. Będę miała na uwadze.

   OdpowiedzUsuń
  17. Jakoś czas temu było dość głośno o tej książce. Mam ją w planach, może niedługo uda mi się ją przeczytać. :)

   OdpowiedzUsuń
  18. To jest jedna z najpiękniejszych książek jakie przeczytałem. Tak naprawdę cała seria jest

   OdpowiedzUsuń
  19. Domyślam się, że to wartościowa perełka i całkiem oryginalna. Już kilka publikacji tego typu pochwyciło moją uwagę, a jednak ostatecznie żadna z nich u mnie nie wylądowała. Muszę się nad tym tytułem jeszcze zastanowić.

   OdpowiedzUsuń
  20. Mam ją od dłuższego czasu na półce:)

   OdpowiedzUsuń
  21. Może kiedyś ją przeczytam :P
   Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

   OdpowiedzUsuń
  22. Nie czytałem tej książki ani o niej nie słyszałem. Wiadomo jednak że drzewa mają swoją moc, którą dzielą się z nami.

   OdpowiedzUsuń
  23. Zapowiada się całkiem ineresująco jak dla mnie :)

   OdpowiedzUsuń
  24. Dużo pozytywów słyszałam na temat tej książki :)

   Zapraszam https://ispossiblee.blogspot.com/2019/03/everyday-coat.html

   OdpowiedzUsuń
  25. ciekawa książka :)

   OdpowiedzUsuń
  26. Chętnie kiedyś przeczytam.

   OdpowiedzUsuń
  27. Słyszałam, że drzewa są tak naprawdę najmądrzejsze ze wszystkich stworzeń. W ogóle zobacz sobie na YT film o księżycowym drzewie. Drewno ścinane w odpowiedniej kwadrze Księżyca jest nawet odporne na ogień, praktycznie niezniszczalne. Coś niesamowitego. Obserwuję i Pozdrawiam!^^

   OdpowiedzUsuń
  28. Tytuł mnie zaintrygował!

   OdpowiedzUsuń