Kilka słów o mnie
Bloguję od 2005 roku. Jestem absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuję w jednej z państwowych instytucji publicznoprawnych, a wolne chwile poświęcam mojej rodzinie, przyjaciołom i oczywiście fantastyce. To właśnie koleżanki skierowały moje zainteresowania w stronę niezwykłego świata książki, filmu, serialu czy gry. A nawet znalazło się wśród nich miejsce dla mangi i anime. Bywam na lokalnych eventach poświęconych fantastyce. Można znaleźć mnie na Pyrkonie, raz w cosplay'u, raz bez.
 • Preferencje literackie: fantastyka, kryminał, thriller, horror, biografia muzyczna, literatura obyczajowa, manga/komiks.
 • Preferencje muzyczne: rock (hard rock, classic rock), heavy metal (thrash/black/death/doom/power/speed metal) oraz metal neoklasyczny. Po prostu kocham Megadeth!
 • Preferencje filmowe/serialowe: filmy i seriale oglądam "od święta", prędzej pokuszę się o krótkie anime. Prawdopodobnie wynika to z tego, że nikt nie chce oglądać ze mną horrorów - nie mam pojęcia dlaczego. Ale Breaking Bad to naprawdę dobry serial!
 • Chirurg


  Michał Larek jest pisarzem, dziennikarzem oraz wykładowcą. Uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
  Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, gdzie zajmuje się badaniem literackich technik przyciągania uwagi odbiorcy. Prowadzi również warsztaty ze storytellingu. Jest miłośnikiem kultury popularnej, uzależnionym od amerykańskich seriali. Wraz z adwokatem Waldemarem Ciszakiem napisał reportaż „Martwe ciała” o seryjnym mordercy Edmundzie Kolanowskim, a dwa lata później, w 2016 roku powieść kryminalną „Mężczyzna w białych butach”. W 2017 roku nakładem wydawnictwa Czwarta Strona ukazała się pierwsza część trylogii „Dekada”. Michał Larek jest również autorem kryminalnego podcastu „Zabójcze opowieści” (do posłuchania na Spotify).

  Martynka Hemerska w dniu swoich dwunastych urodzin otrzymuje od rodziców wymarzony prezent – królika. Postanawia wybrać się na spacer, by narwać mu trawy. Nigdy jednak nie wraca do domu. Jej okaleczone ciało zostaje znalezione w pobliżu cmentarza na Naramowicach w Poznaniu. Morderca wykazał się szczególnym okrucieństwem, ponieważ wyciął jej piersi oraz narządy płciowe. Sprawa otrzymuje kryptonim „Chirurg” i prowadzi ją „zabójcza trójka” z komendy miejskiej Milicji Obywatelskiej, czyli Dagmara Madej nosząca pseudonim Zbój, Kruger nazywany Freddym i Harry. Wydaje się, że morderstwo, którego ofiarą jest dwunastoletnia Martynka, łączy się z kilkoma innymi, wcześniejszymi incydentami na cmentarzu na Naramowicach. Ktoś wykradł ze świeżego grobu zwłoki młodej kobiety. Zniknęło też ciało innej kobiety z przycmentarnej kaplicy. Czy za wszystkimi tymi przestępstwami stoi jedna osoba? Czy „zabójcza trójka” odnajdzie mordercę i nekrofila, który odpowie przed sądem za swoje nikczemne czyny? 

  Historia przedstawiona w powieści Michała Larka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Akcja „Chirurga” rozgrywa się w 1982 roku. W tym samym czasie w Poznaniu działał seryjny morderca i nekrofil Edmund Kolanowski. Oczywiście należy tu zaznaczyć, że powieść ta jest fikcją literacką, a autor tylko trochę nawiązał do sprawy, która w rzeczywistości otrzymała kryptonim „Nekrofil”. Jeśli chcecie porównać historię z książki do tej, która miała miejsce w latach 80tych w Poznaniu, zachęcam Was do posłuchania pierwszego odcinka podcastu „Zabójcze opowieści” Michała Larka zatytułowanego „Edmund Kolanowski. Poszukiwania i zatrzymanie przestępcy”. Podcast dostępny jest na Spotify. 

  Dawno nie czytałam tak dobrego polskiego kryminału, którego lektura pochłonęłaby mnie już od pierwszych stron. Nie miałam pojęcia o tym, że „Chirurg” nawiązuje do prawdziwych zbrodni sprzed kilkudziesięciu lat, a i tak historia ta zmroziła mi krew w żyłach. Nie musicie się jednak obawiać, że spotkacie w tej książce mnogość makabrycznych opisów niczym z krwawego horroru. Czytałam powieści, które były zilustrowane znacznie bardziej brutalnie, wręcz odrażająco. Michał Larek wprowadza nas w dość mroczny, tajemniczy klimat. Chyba nigdy wcześniej nie spotkałam się też z tematem nekrofilii w literaturze, więc kryminał ten był dla mnie sporym zaskoczeniem. Jak już wspomniałam wcześniej, zorganizowana wokół zbrodni fabuła jest niezwykle porywająca, trzyma w napięciu emocjonalnym. Jest też spójna, nie odbiega zbyt często od głównego wątku. „Chirurg” pełen jest zwrotów akcji i mocno zarysowanych, ciekawych bohaterów, a autor często wodzi czytelnika za nos. 

  Michał Larek napisał swoją powieść całkiem sprawnie, prostym językiem, dzięki czemu jej lektura jest szybka i przyjemna, zwłaszcza dla miłośników kryminałów. Czytelnik nie tylko przenosi się do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z okresu stanu wojennego, nie tylko towarzyszy Milicji Obywatelskiej w prowadzonym śledztwie, ale również może poznać motywy i sposoby działania zdegenerowanego zbrodniarza, dokładnie poznając umysł sprawcy. 

  „Chirurg” to tytuł, który może wprowadzić w błąd. Jeśli myślicie, że to thriller medyczny, mocno się zawiedziecie. Przed Wami wspaniały kryminał polskiego autora nawiązujący w znacznym stopniu do historii, która wydarzyła się lata temu w Wielkopolsce. Morderstwo, nekrofilia, pedofilia i profanacja zwłok – wszystkie te trudne tematy znajdziecie w książce Michała Larka. Lektura zapewni Wam pełen wachlarz emocji.


  Ocena: ✭✭✭✭✭✭

  Za egzemplarz recenzencki dziękuję grupie Recenzenci - Książki Wydawnictw.


  27 komentarzy

  1. Jeśli nie ma makabrycznych opisów, to można czytać ale chyba i tak dla mnie zbyt brutalny :)

   OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę i mam nadzieję, że wkrótce będą miała taką możliwość. 😊

   OdpowiedzUsuń
  3. Artur17:02

   Tą książkę czytałem i mogę powiedzieć, że to pozycja warta przeczytania i polecam

   OdpowiedzUsuń
  4. Koniecznie muszę przeczytać, bo o prozie autora czytam w samych superlatywach.

   OdpowiedzUsuń
  5. Skoro dobry kryminał i dodatkowo o Wielkopolsce to może kiedyś się skuszę.

   OdpowiedzUsuń
  6. Nie sądziłam, że to może być na prawdziwych zdarzeniach. Bardzo zaskakujące!

   OdpowiedzUsuń
  7. Dobrze znaleźć nowego i do tego świetnego autora polskich kryminałów, które uwielbiam, a dawno już nie czytałam z tego zakresu. A z Twojego opisu "Chirurg" zapowiada się na naprawdę dobrą lekturę :)

   OdpowiedzUsuń
  8. Jakoś nie mogę się przekonać do kryminałów, których akcja dzieje się w Polsce, ale ten brzmi przednio. Brzmi jak dobry materiał na miniserial! Jednak szczerze powiem, że bardziej zainteresował mnie podkast autora na Spotify, obczajam go sobie :) Dzięki!

   OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo lubię powieści tego autora, a "Chirurg" jest rewelacyjny :)

   OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo lubię kryminały, ale czuje że po tym bałabym się chodzić po ulicach dlatego raczej sobie daruję ;)

   OdpowiedzUsuń
  11. Nie czytałam, chyba warto sięgnąć.

   OdpowiedzUsuń
  12. Mieszkałam kiedyś w Poznaniu, wlasnie ma Naramowixaxh. Myślę że szybko bym się odnalazła w tej powieści.

   OdpowiedzUsuń
  13. Marta23:35

   Dla mnie takie książki jak ,,Chirurg¨ są niestety za mocne...

   OdpowiedzUsuń
  14. Zdecydowanie nie moje klimaty, ale wiem, że wiele osób uwielbia takie książki.

   OdpowiedzUsuń
  15. Książka szturmem podbija internetową sferę, ja również mam ją już na liście czytelniczej. :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Autor jest stosunkowo popularny, ale ja nie czytałam jeszcze nic tego autora.

    Usuń
  16. Właśnie jak tę książkę gdzieś już obczajałam, to myślałam, że to thriller medyczny i dlatego mnie ciekawiła. Ale cóż, muszę przekalkulować wyobrażenia i dopiero potem po nią sięgnąć

   OdpowiedzUsuń
  17. Myślałam, że to jakaś książka medyczna, jakiś dokument i już prawie się zainteresowałam. Ale jak okazuje się, że to thiller to jakoś tak moje zainteresowanie opadło

   OdpowiedzUsuń
  18. Jak tylko otworzą bibliotekę, to chętnie przeczytam.

   OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo mnie zainteresowałaś tą książką, myślę że w najbliższym czasie przeczytam :D

   OdpowiedzUsuń
  20. Ten tytułu już jakiś czas temu wpadł mi w oczy. Na pewno przeczytam.
   Pozdrawiam cieplutko

   OdpowiedzUsuń
  21. Zdecydowanie mam na nią ochotę :-)

   OdpowiedzUsuń
  22. Niestety nie moja tematyka książkowa, ale sama recenzja jest fajna, miło się czyta :)

   OdpowiedzUsuń
  23. Muszę przeczytać, jak tylko wpadnie mi w ręce!

   OdpowiedzUsuń
  24. Książka wciągnęła mnie bez reszty.

   OdpowiedzUsuń
  25. Lubie takie klimaty tej nie czytałam, pozdrawiam.

   OdpowiedzUsuń
  26. Rzeczywiście po tytule myślałam, że mam do czynienia z thrillerem medycznym. Za kryminałami niestety średnio przepadam, więc raczej nie przeczytam.

   Pozdrawiam,
   Biblioteka Feniksa

   OdpowiedzUsuń