Kilka słów o mnie
Bloguję od 2005 roku. Jestem absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuję w jednej z państwowych instytucji publicznoprawnych, a wolne chwile poświęcam mojej rodzinie, przyjaciołom i oczywiście fantastyce. To właśnie koleżanki skierowały moje zainteresowania w stronę niezwykłego świata książki, filmu, serialu czy gry. A nawet znalazło się wśród nich miejsce dla mangi i anime. Bywam na lokalnych eventach poświęconych fantastyce. Można znaleźć mnie na Pyrkonie, raz w cosplay'u, raz bez.
 • Preferencje literackie: fantastyka, kryminał, thriller, horror, biografia muzyczna, literatura obyczajowa, manga/komiks.
 • Preferencje muzyczne: rock (hard rock, classic rock), heavy metal (thrash/black/death/doom/power/speed metal) oraz metal neoklasyczny. Po prostu kocham Megadeth!
 • Preferencje filmowe/serialowe: filmy i seriale oglądam "od święta", prędzej pokuszę się o krótkie anime. Prawdopodobnie wynika to z tego, że nikt nie chce oglądać ze mną horrorów - nie mam pojęcia dlaczego. Ale Breaking Bad to naprawdę dobry serial!
 • Krewni  Piotr Górski urodził się w 1971 roku na Mazurach. Z wykształcenia jest polonistą, tak jak jego rodzice. Swoje opowiadania fantastyczne publikował już w latach 90tych ubiegłego wieku. 5 lipca 2017 roku nakładem wydawnictwa Harper Collins Polska ukazała się pierwsza książka z serii kryminałów z udziałem komisarza Sławomira Kruka „Kruk” i zebrała wiele pozytywnych opinii.
  Rok później wydany został drugi tom „Gorszy”, a w lipcu bieżącego roku trzecia część – „Krewni”. Niestety niewiele informacji udało mi się znaleźć o autorze, mimo że nie jest on debiutantem. Nie pozostaje mi więc nic innego, niż przybliżenie Wam fabuły najnowszej powieści Piotra Górskiego.

  Barbara Malewska to młoda dziewczyna, której zwłoki zostają znalezione w jednym z gdańskich domów. Nie ma żadnych wątpliwości, że padła ofiarą brutalnego morderstwa. Została uduszona, w dodatku odcięto jej prawą dłoń, którą dokładnie umyto i upozowano zwłoki tak, by wyglądały, jakby dziewczyna spała z dłonią wsuniętą pod policzek. Sprawę prowadzi Sławomir Kruk, który jest niezwykle zdeterminowany, by złapać sprawcę. W tym celu gotów jest nawet uciec się do podstępu. Śledztwo Kruka pełne jest zawirowań, a fakty, które wychodzą na jaw, pozwalają odkryć coraz więcej bestialskich zbrodni. Okazuje się, że Basia Malewska wpadła na trop pewnej tajemnicy, a także powiązana jest ze sprawą, przez którą jej wuj trafił do więzienia. Krąg podejrzanych zacieśnia się z czasem coraz bardziej. Poszukiwanemu sprawcy po piętach depcze już nie tylko policja, ale i krewni zamordowanej dziewczyny. Tylko czy aby na pewno to on stoi za wszystkimi zbrodniami? A może sam jest ofiarą uwikłaną w tę intrygę? 

  Bardzo żałuję, że przygodę z twórczością Piotra Górskiego zaczęłam dopiero od trzeciego tomu cyklu o Sławomirze Kruku. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się nadrobić pozostałe części, ponieważ ciekawa jestem, czy inni bohaterowie przedstawieni w „Krewnych” pojawili się też na kartach poprzednich powieści. Wydaje mi się, że każdą z części można potraktować jako osobną książkę, bez względu na to, czy ma jakiś związek z innymi, czy nie. 

  Sławomir Kruk okazał się postacią, która od razu zyskała moją sympatię. Podziwiam jego upór w dążeniu do prawdy. Czasem ryzykował swoją policyjną karierę (a nawet życie) dla dobra śledztwa, tak bardzo zależało mu na rozwiązaniu tej zagadki. Jak to bywa w powieściach kryminalnych, główny bohater boryka się z mnóstwem problemów w swoim życiu prywatnym, choć i w tym zawodowym ma ich całkiem sporo. I tu właśnie bardzo, ale bardzo chciałabym się dowiedzieć nieco więcej o jego kłopotach z radzeniem sobie z agresją, dlatego muszę znaleźć odrobinę czasu na to, by nadrobić cały cykl. Autor powieści na szczęście aż tak bardzo nie nabrudził w jego życiorysie, więc Kruk nie jest przytłaczającą postacią. 

  Przez książkę przewija się mnóstwo bohaterów i każdy z nich wnosi do fabuły ogromny powiew świeżości, ciekawe, czasem mrożące krew w żyłach historie, ale też nutę niepokoju. Wraz z nowymi postaciami pojawiają się kolejne okoliczności związane z prowadzonym przez Kruka śledztwem. Akcja powieści ani na chwilę nie zwalnia, a zorganizowana wokół zbrodni fabuła trzyma czytelnika w napięciu. Bardzo trudno jest się oderwać od tej lektury. 

  Piotr Górski posługuje się prostym językiem, choć czasem trochę drwiącym i jadowitym. Powieści towarzyszy dość mroczny, tajemniczy klimat. Opisy są niezwykle realistyczne i mocno oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Nie brak też czarnego humoru, który autor umiejętnie przemyca w swoim tekście. 

  Jeśli szukacie dobrego kryminału, pełnego intryg i barwnych bohaterów, „Krewni” będą strzałem w dziesiątkę. Polecam przeczytać poprzednie dwie części, ale jeśli tak jak ja, nie macie wcześniej możliwości, możecie pominąć ich lekturę. Książka jest bardzo miłym zaskoczeniem. Bardzo lubię powieści kryminalne, których akcja rozgrywa się w Trójmieście, więc tę powieść stawiam pomiędzy „Sądem ostatecznym” Anny Klejzerowicz, a chociażby „Różami cmentarnymi” Krajewskiego i Czubaja. 


  Ocena: ✭✭✭✭✭✭✭✭

  Za egzemplarz recenzencki dziękuję księgarni internetowej:


  https://booktime.pl/


  17 komentarzy

  1. Widać, że polskie kryminały rosną w siłę i pojawia się coraz więcej naprawdę dobrych tytułów.

   OdpowiedzUsuń
  2. Kryminały lubię oglądać, czytanie tego typu książkę nie należy do moich ulubionych

   OdpowiedzUsuń
  3. Lubię kryminały a autor z rocznika mojej mamy :)

   OdpowiedzUsuń
  4. Ja nie przepadam za kryminałami, ale ta książka chyba będzie idealna dla mojego męża

   OdpowiedzUsuń
  5. Niekoniecznie dla mnie, ale tytuł podrzucę mężowi ;-)

   OdpowiedzUsuń
  6. Nie moje klimaty, nie moja tematyka.
   Bardzo dobra i obiektywna recenzja.
   Dobra na prezent dla kogoś, kto lubi tego typu ksiąąki.
   Pozdrawiam-)
   Irena

   OdpowiedzUsuń
  7. Nie czytam kryminałów, ale już wiem komu tę książkę polecić. Nie wiedziałam też o istnieniu wspomnianej księgarni internetowej.

   OdpowiedzUsuń
  8. Fajna książka, lubie kryminały.

   OdpowiedzUsuń
  9. Widzę, że to kryminał dla mnie 😀😀😀 lubię intrygi i ciekawe postaci :)

   OdpowiedzUsuń
  10. Zdecydowanie jestem na tak. 😊

   OdpowiedzUsuń
  11. Polskie kryminały z roku na rok rosną w siłę :) autora nie znam, ale koniecznie muszę nadrobić!

   OdpowiedzUsuń
  12. jak dobry kryminał to coś w sam raz dla mojego znajomego:)

   OdpowiedzUsuń
  13. Książka z pewnością oferuje dreszczyk emocji...

   OdpowiedzUsuń
  14. uwielbiam takie książki

   OdpowiedzUsuń
  15. Może być naprawdę ciekawe :) zwłaszcza, że polski autor.

   OdpowiedzUsuń
  16. Uwielbiam kryminały i czuję, że to książka ideaana dla mnie :)

   OdpowiedzUsuń