Kilka słów o mnie
Bloguję od 2005 roku. Jestem absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuję w jednej z państwowych instytucji publicznoprawnych, a wolne chwile poświęcam mojej rodzinie, przyjaciołom i oczywiście fantastyce. To właśnie koleżanki skierowały moje zainteresowania w stronę niezwykłego świata książki, filmu, serialu czy gry. A nawet znalazło się wśród nich miejsce dla mangi i anime. Bywam na lokalnych eventach poświęconych fantastyce. Można znaleźć mnie na Pyrkonie, raz w cosplay'u, raz bez.
  • Preferencje literackie: fantastyka, kryminał, thriller, horror, biografia muzyczna, literatura obyczajowa, manga/komiks.
  • Preferencje muzyczne: rock (hard rock, classic rock), heavy metal (thrash/black/death/doom/power/speed metal) oraz metal neoklasyczny. Po prostu kocham Megadeth!
  • Preferencje filmowe/serialowe: filmy i seriale oglądam "od święta", prędzej pokuszę się o krótkie anime. Prawdopodobnie wynika to z tego, że nikt nie chce oglądać ze mną horrorów - nie mam pojęcia dlaczego. Ale Breaking Bad to naprawdę dobry serial!
  • Apollo i Boskie Próby: Ukryta Wyrocznia



    „Ukryta Wyrocznia” to pierwsza część najnowszej serii autorstwa Ricka Riordana „Apollo i Boskie Próby”. Powinnam rzadziej sięgać po jego książki, ponieważ wkrótce przeczytam wszystkie te, które zostały wydane w języku polskim i nie wiem, jak poradzę sobie z długim oczekiwaniem na nowości.
    Tym razem spotykamy Apolla, syna Zeusa i Leto, bliźniaka bogini łowów – Artemidy, który jest greckim bogiem piękna, światła, wróżb, muzyki, sztuki oraz poezji.
    Jeżeli czytaliście serię „Olimpijscy herosi”, to z pewnością pamiętacie, że jeden z synów Apolla uknuł spisek, który doprowadził do sporu między rzymskimi i greckimi herosami. Jego konsekwencje były bardzo poważne zarówno dla obozów jak i ich mieszkańców. Więcej informacji Wam nie zdradzę, polecam serię „Olimpijscy herosi”, ale jeśli jej nie czytaliście, to również możecie sięgnąć po „Ukrytą Wyrocznię”. Nie jest to kontynuacja poprzedniego cyklu, ale autor często się do niego odwołuje.
    Mimo że spisek uknuł syn Apolla, Zeus postanowił wymierzyć karę Apollinowi i zrzucić go z Olimpu na ziemię, a dokładniej wprost do kontenera na śmieci. Najmłodszy i najprzystojniejszy grecki bóg zostaje zwykłym śmiertelnikiem, nastolatkiem z tłuszczykiem na brzuchu i trądzikiem na twarzy. Od teraz nazywa się Lester Papadopoulos. To nie pierwszy raz, gdy Apollo zostaje pozbawiony przez rozgniewanego ojca swoich boskich mocy i tożsamości. Wszystko wskazuje jednak na to, że tym razem nie tak łatwo będzie przekonać Zeusa do zmiany decyzji. Już pierwsze minuty w skórze śmiertelnika są dla chłopaka trudne, ponieważ zostaje on zaatakowany przez dwóch opryszków, którzy dotkliwie go biją i jakby tego było mało okradają. Pewnie doszłoby do większej tragedii, gdyby nie dwunastoletnia zaniedbana dziewczynka o imieniu Meg, która ratuje byłego boga z opresji. Szybko okazuje się, że nie jest ona zwyczajnym dzieckiem ulicy, a prawdopodobnie posiada niezwykłe moce, dzięki którym czyni Apolla swoim sługą. Chłopak doskonale wie, co to oznacza. Oboje postanawiają więc dostać się do Obozu Herosów. Nie wiedzą jednak o tym, że w Obozie nie dzieje się ostatnio najlepiej. Wszystkie możliwe źródła kontaktu w jego obrębie przestały działać, zaginęło kilku herosów, a wyrocznię opanował Pyton. Problemy gonią problemy, czy bohaterom uda się je rozwiązać?
    „Ukryta Wyrocznia” jest kolejną niesamowitą książką Ricka Riordana. Tym razem głównym bohaterem powieści nie jest żaden heros, a sam bóg, a raczej eks-bóg. Tak jak wcześniej wspomniałam, Apollo został pozbawiony wszystkich swoich wyjątkowych mocy i z przystojniaka zmienił się w przeciętnego nastolatka, na którego dziewczyny nie zwracają większej uwagi. Jest zagubiony w świecie śmiertelników i napotyka na swojej drodze mnóstwo trudności. Na szczęście z pomocą Meg udaje mu się je rozwiązać. Dziewczynka ta ma niezwykłe moce, wszystko wskazuje na to, że jest herosem. Kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie nieświadomie przywołuje swojego małego obrońcę ducha zboża, którego nazywa Śliwką.
    Informacja dla fanek Percy’ego Jacksona – dziewczyny, Wasz ulubiony bohater wraca i pojawia się na kilku stronach. Mam cichą nadzieję, że w kolejnym tomie będzie miał nieco większą rolę do odegrania. Również inne znane i lubiane postacie występują w „Ukrytej Wyroczni”, Nico di Angelo, Chejron czy Rachel Dare.
    Powieść jak zwykle pełna jest akcji. Fabuła dopracowana i trzymająca w napięciu. Narracja pierwszoosobowa, prowadzona jest z perspektywy samego Apolla. Po przeczytaniu pierwszej części nowej serii jestem przekonana, że kolejne będą równie dobrze napisane. Autor nie zrezygnował z charakterystycznego dla niego humoru, który umieścił zarówno w dialogach, jak i wielu sytuacjach przydarzających się bohaterom. Świat stworzony przez Riordana jak zawsze pełen jest magii i niezwykłych zdarzeń. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, że w książce poruszono temat związków jednopłciowych – mamy dwóch chłopców, którzy są homoseksualni, a ich orientacja nikogo nie dziwi i jest przez wszystkich akceptowana. Wątek homoseksualizmu poruszony został już w poprzedniej serii „Olimpijscy herosi”, teraz jest kontynuowany.
    Polecam „Ukrytą Wyrocznię” zarówno czytelnikom, którzy mają już za sobą wszystkie pozostałe serie autora oparte na mitologii greckiej lub rzymskiej, a także tym, którzy dopiero zaczęli zapoznawać się z twórczością Riordana. Powieść czyta się bardzo szybko. Jeżeli chcecie poznać nowych bohaterów i wyruszyć z nimi na kolejną misję, koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Gwarantuję Wam dobrą zabawę i mnóstwo przyjemności.



    Ocena: ✭✭✭✭✭✭✭✭

    Za egzemplarz recenzencki dziękuję księgarni internetowej: 
    http://lovebooks.pl/

    53 komentarze

    1. Uwielbiam takie książki i jak to się stało, że nie spotkałam się jeszcze z tym autorem ??
      Na szczęście trafiłam tu i zaraz będę szukać głębszych informacji ;)
      Wiem co to znaczy ten strach przed brakiem polskich wydań :(
      Pozdrawiam,
      Na planecie Małego Księcia

      OdpowiedzUsuń
    2. Czytałam tylko jedną książkę Riordana o Percy Jacksonie. Nawet w miarę ok była ta książka. Gdybym była młodsza, pewnie by mi się spodobała. Tak samo, jak Zwiadowcy. Są ok, ale jakoś nie garnę się do tego, aby czytać dalej.
      Z tego, co widzę, Riordan postanowił, że jego domeną pisarką będzie przede wszystkim mitologia grecka z mieszanką rzymskiej. Sama piszę książki fantasy, a raczej dopiero jedną skończyłam, ale piszę już kolejną i zamierzam wykorzystywać różne mitologie czy miejsca. Obecnie wykorzystałam grobowiec Tutanchamona w Egipcie, teraz zamierzam wykorzystać Stambuł i starożytne miasto Majów, którym jest Palenque, a w innej książce wykorzystam przede wszystkim Akkę. Innym razem wykorzystam Tadż Mahal, a zaś innym za pewne coś innego.
      Pozdrawiam.

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Hej, niedługo skończę 24 lata, a nadal jestem zachwycona młodzieżowym książkami Riordana.

        Usuń
    3. Ksiazka fajna ale jednak nie lubie dla mnie w nich czegos brakuje :)

      Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

      OdpowiedzUsuń
    4. Chyba nie w moim guście ;)

      OdpowiedzUsuń
    5. Zupełnie nie moje klimaty, choć wierzę, że może być fajna :)

      OdpowiedzUsuń
    6. Koniecznie muszę się wreszcie zabrać za twórczość Riordana, ale kiedy ja znajdę na to czas? :(
      szczerze-o-ksiazkach.blogspot.com

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Zawsze możesz zrezygnować z innych książek na rzecz tych ;)

        Usuń
    7. Nie czytałam i nie wiem czy sięgnę "Olimpijscy Bogowie" mnie nie porwali ;/

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Masz na myśli serię "Olimpijscy Herosi"?

        Usuń
    8. Jeżeli to Rick to chętnie przeczytam :D
      http://justboooks.blogspot.com/

      OdpowiedzUsuń
    9. klimat bardzo fajny coś czuję że by mi się spodobała ta seria;D

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Polecam, choć dopiero została wydana pierwsza część.

        Usuń
    10. Ja jeszcze w ogóle nie znam książek tego autora. Póki co nie planuje rozpoczynać kolejnej serii.

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Te są dosyć krótkie. Góra 5 tomów.

        Usuń
    11. ja teraz znow mam trudny miesiac w pracy wiec jedyne co czytam to etykiety :(

      OdpowiedzUsuń
    12. o, widze,ze bardzo wysoko ocenialas, wiec na pewno jest dobra, choc nie w moim guscie,pozdrawiam Cie:)

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Dobra jak wszystkie książki tego autora.

        Usuń
    13. Z przyjemnością ją przeczytam, brzmi niezwykle ciekawie!

      OdpowiedzUsuń
    14. Sama nie wiem czy bym się skusiła do przeczytania ;D

      OdpowiedzUsuń
    15. Ubóstwiam Riordana! :D Percy'ego przeczytałam bardzo dawno temu, ale "Olimpijscy herosi" czekają już u mnie na półce ;) Za tę książkę także bardzo chętnie się zabiorę. Fajnie, że pojawią się tutaj postacie, które już znam i uwielbiam ;)

      OdpowiedzUsuń
    16. Oooo, chętnie porandkuję z tym autorem :)

      OdpowiedzUsuń
    17. Raczej by mi nie podpasowała ;)

      OdpowiedzUsuń
    18. Kurczę, a mnie jakoś jednak nie ciągnie do literatury spod pióra pana Riordana. ;/ Wcześniej jeszcze myślałam, że może nabiorę chęci, żeby sprawdzić, czym wszyscy się zachwycają, ale teraz jak powrót na uczelnię, to coraz mniej czasu, więc wolę nadrobić te książki, które czekają na półce.; )

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Mam nadzieję, że kiedyś Cię przekonam ;)

        Usuń
    19. Zmierza już do mnie własny egzemplarz, więc zacieram łapki i czekam! :)

      OdpowiedzUsuń
    20. Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, chętnie z niej skorzystam. :)

      OdpowiedzUsuń
    21. Czytałam kilka książek tego autora i chętnie przeczytam też tę :)
      Pozdrawiam!

      napolceiwsercu.blogspot.com

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu.

        Usuń
    22. Na pewno kiedyś przeczytam. ;)

      OdpowiedzUsuń
    23. No toż to książka dla mnie! Uwielbiam takie klimaty i z chęcią sięgnęłabym po tą pozycję. Z twórczością Riordana miałam zapoznać się już nie raz, jednak jakoś zawsze odkładałam to na bok, tak wiem, wielki błąd. Na pewno przemawia do mnie fakt, że autor umieszcza w swojej książce sporo humoru. No i w sumie to dobrze, że Apollo nie został takim wielkim przystojniakiem tylko stał się przeciętnym chłopakiem. Takie bardziej naturalne to :)

      Pozdrawiam,
      planeta-recenzji

      OdpowiedzUsuń
    24. Ja teraz czytam Klątwę tytana i tak dziwnie czyta mi się o Nico jako o małym chłopcu! W OH jest jednak nastolatkiem i to z zupełnie innym charakterem. Ale to bezsprzecznie mój ulubiony bohater, więc jeśli tu jest - biorę w ciemno <3

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. A w najnowszej serii zupełnie zaskakuje.

        Usuń
    25. I jak, zadowolona jesteś?

      OdpowiedzUsuń
    26. Wydaje mi się, że Ukryta Wyrocznia jest najsłabszą jak dotąd książką Ricka. Nie mówię, że jest zła, ale tak jakoś... Czegoś mi w niej brakowało.

      OdpowiedzUsuń
    27. myślałam, ze szybciej doczekam się ekranizacji, ale widzę, że najpierw sięgnę po książki :-)

      OdpowiedzUsuń