Kilka słów o mnie
Bloguję od 2005 roku. Jestem absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuję w jednej z państwowych instytucji publicznoprawnych, a wolne chwile poświęcam mojej rodzinie, przyjaciołom i oczywiście fantastyce. To właśnie koleżanki skierowały moje zainteresowania w stronę niezwykłego świata książki, filmu, serialu czy gry. A nawet znalazło się wśród nich miejsce dla mangi i anime. Bywam na lokalnych eventach poświęconych fantastyce. Można znaleźć mnie na Pyrkonie, raz w cosplay'u, raz bez.
  • Preferencje literackie: fantastyka, kryminał, thriller, horror, biografia muzyczna, literatura obyczajowa, manga/komiks.
  • Preferencje muzyczne: rock (hard rock, classic rock), heavy metal (thrash/black/death/doom/power/speed metal) oraz metal neoklasyczny. Po prostu kocham Megadeth!
  • Preferencje filmowe/serialowe: filmy i seriale oglądam "od święta", prędzej pokuszę się o krótkie anime. Prawdopodobnie wynika to z tego, że nikt nie chce oglądać ze mną horrorów - nie mam pojęcia dlaczego. Ale Breaking Bad to naprawdę dobry serial!
  • Jedwabna opowieść



    Kelli Estes pochodzi z Waszyngtonu, a po skończeniu studiów na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie zamieszkała w Seattle. Zajmowała się handlem częściami do samolotów przez cztery lata, a później postanowiła zacząć pisać. „Jedwabna opowieść” jest spełnieniem jej marzeń o karierze literackiej. Kelli ma męża, dwójkę dzieci, lubi podróżować, dobrze zjeść, ćwiczyć, żeby spalić zbędne kalorie i oczywiście pisać.
    Inara jest młodą kobietą po studiach, która chce rozpocząć pracę w swojej branży. Otrzymuje jednak spadek po zmarłej ciotce, który stawia jej karierę zawodową pod znakiem zapytania.
    Piękna posiadłość na wyspie Orcas w archipelagu San Juan jest miejscem, w którym Inara spędziła część swojego dzieciństwa. Kiedy kobieta wybiera się na wyspę wraz z siostrą, aby sfinalizować sprzedaż nieruchomości, dopadają ją dotkliwe wspomnienia. Okolica jest tak malownicza i fascynująca, że Inara postanawia spełnić ostatnią wolę ciotki i wyremontować dom, aby otworzyć w nim hotel butikowy. Jednocześnie odrzuca propozycję dobrej pracy na wysokim stanowisku w sieci kawiarni Starbucks, co budzi ogromne niezadowolenie jej ojca. Kobieta nie ma jednak wątpliwości co do swojej decyzji, ponieważ  ostatecznie zostały one rozwiane, z chwilą, gdy w tajemniczym schowku pod schodami znalazła mały pakunek, w którym znajdował się jedwabny rękaw z przedstawiającym zagadkową scenę haftem. Zaintrygowana znaleziskiem Inara postanawia rozwikłać zagwozdkę skrawka chińskiego materiału i zbadać jego pochodzenie. Z pomocą profesora Daniela China poznaje druzgocącą historię młodej Chinki Liu Mei Lien mieszkającej od urodzenia w Stanach Zjednoczonych, która w 1886 roku została wygnana z Seattle wraz z ojcem i babką oraz innymi mieszkańcami miasta pochodzenia chińskiego.
    Autorka przedstawiła tę opowieść w dwóch równoległych wątkach. Poznajemy Inarę, która stoi przed trudnym wyborem. Albo zadowoli ojca i przyjmie posadę w międzynarodowej firmie, albo wbrew jego woli, spełni marzenie zmarłej ciotki i poprowadzi hotel w domu, który odziedziczyła. Wyruszamy też w podróż w czasie i cofamy się do końcówki XIX wieku, gdzie żyje Mei Lien, która również musi wybrać: albo samotne życie, albo pewną śmierć u boku najbliższych. Obie kobiety łączy ogromna ilość cech. Ich doświadczenia choć całkiem różne, osadzone w zupełnie innych czasach, tak często są do siebie zbliżone. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej powieści. Choć jest to historia fikcyjna, została oparta na prawdziwych wydarzeniach, ponieważ u schyłku XIX wieku rzeczywiście biali ludzie podejmowali próby przepędzenia społeczności Chińczyków z terenów od Południowej Kalifornii aż do Kolumbii Brytyjskiej. W 1882 roku uchwalono Akt Wykluczenia Chińczyków, który zabraniał ludziom chińskiego pochodzenia wstępu do Stanów Zjednoczonych. Natomiast w 1892 roku uchwalono Akt Geary’ego pozwalający dyskryminować wszystkich chińskich imigrantów. Oba akty zniesiono dopiero w 1943 roku. W dodatku niektórzy bohaterowie powieści to bohaterowie historyczni, którzy rzeczywiście mieli związek z eksterminacją ludności należącej do rasy chińskiej.
    Fikcyjni bohaterowie wykreowani przez Kelli Estes to postaci niebanalne, o różnych, mocno zarysowanych charakterach, wyróżniające się na tle pozostałych, mniej ważnych dla fabuły.
    Autorka idealnie wyeksponowała temat dyskryminacji rasowej i rasizmu w powieści, która pozwala odkryć czytelnikowi nieznane. Nigdy wcześniej nie słyszałam o czystkach etnicznych na Chińczykach, zwykle mówi się o prześladowaniu i niewolnictwie czarnoskórych. Dlatego byłam w szoku, że na tak potężną skalę tępiono Azjatów. To dla mnie zupełna nowość.
    W dodatku bardzo podobało mi się stopniowe odkrywanie rodzinnej tajemnicy. Relacja, która zawiązała się między Inarą i Danielem została przedstawiona dość fragmentarycznie, nie ma mowy o jakichś nagłych wybuchach uczuć rodem z tanich romansów. I to mi się podobało.
    Nie jest to książka lekka, ponieważ porusza naprawdę trudne tematy nierówności społecznych, dyskryminacji, czy śmierci, co nie oznacza, że czyta się ją z mozołem. Kelli Estes posługuje się prostym językiem, łatwym w odbiorze, co sprawia, że „Jedwabną opowieść” czyta się z ogromnym zaciekawianiem.
    Autorka zadbała o wszystkie szczegóły, to doskonały debiut. Powieść jest niezwykle  emocjonująca, obrazowa i potrafi wciągnąć czytelnika już od pierwszych stron. Jestem zachwycona „Jedwabną opowieścią” i stylem Kelli Estes. Z niecierpliwością będę czekała na kolejne historie, o których napisze w swoich książkach. 


    Ocena: ✭✭✭✭✭

    Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu:


    http://www.wydawnictwokobiece.pl/

    34 komentarze

    1. Interesujący wątek historyczny, nie czytałam jeszcze żadnej powieści o takiej tematyce. I zachęca mnie fakt, że nie ma tych wybuchów miłości, tylko coś innego jest na pierwszym planie. Zaciekawiłaś mnie. ;)

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Bardzo zaskoczyła mnie ta książka. Oczywiście pozytywnie.

        Usuń
    2. Jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać, szczerze mówiąc pierwszy raz o niej słyszę. Widzę, że jest ciut historyczna, być może w najbliższym czasie się na nią skuszę! <3
      Mój blog!- klik

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. To całkiem nowa powieść, możliwe, że nie słyszałaś o niej wcześniej.

        Usuń
    3. Intrygujące :) Okładka jest nawet ładna :) I tak wprawdzie dopiero wkręcam się w literaturę współczesną oraz obyczajowe, więc każda książka, która wydaje się ciekawa, mogę przeczytać, aby wiedzieć, jaka tematyka w takiej literaturze mi najbardziej odpowiada ;)
      Pozdrawiam,
      http://www.sekretny-trop.pl/

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Akurat okładka podobała mi się najmniej.

        Usuń
    4. Czuję, że ja też byłabym zadowolona. Lubię takie klimaty.

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. To było moje pierwsze zetknięcie z taką literaturą.

        Usuń
    5. Do debiutów zawsze podchodzę z entuzjazmem, ale nie mam ochoty na nic poważnego. Choć przyznam, że dyskryminacja rasowa to ciekawy temat i chętnie zobaczyłabym, jak poprowadziła go Autorka.
      Pozdrawiam ;)

      OdpowiedzUsuń
    6. Również nie wiedziałam, że Azjaci byli do tego stopnia prześladowani. Moje zainteresowanie tym tytułem znacznie wzrosło :)

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Kiedy zdecydowałam się na tę książkę, nie miałam pojęcia, o czym dokładnie ona będzie.

        Usuń
    7. Czytałam o tej książce wiele dobrego. Utwierdzasz mnie w przekonaniu, że czym prędzej powinnam po tę powieść sięgnąć. Lubię taką tematykę, a skoro jest to tak dobry debiut - nie mogę go pominąć.

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Zauważyłam, że nie tylko mnie ta książka przypadła do gustu :)

        Usuń
    8. Uwielbiam lekkie, barwne i przyjemne lektury, z których przy okazji można coś wynieść :) Myślę, że to książka idealna dla mnie, poza tym ufam blogowym recenzjom, więc zapisuję tytuł na liście 'do przeczytania' :)

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Mam nadzieję, że się nie zawiedziesz.

        Usuń
    9. Z twojej recenzji wynika, że jest to książka, na którą warto zwrócić uwagę.
      Okładka jest nieziemsko fantastyczna, jednak fabuła jakoś mnie nie ciągnie.
      Pozdrawiam serdecznie.
      http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

      OdpowiedzUsuń
    10. Patrze na okładkę i myślę na bank coś związanego z Chinami bądź Japonią.
      Czytam początek, a tam Stany Zjednoczone, ale czytam dalej i wszystko staje się jasne.
      Zaintrygowała mnie ta historia i chętnie się przekonam cóż z tym rękawem i jaka historia się pod tym kryje.
      Będę miała na uwadze! :)

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. To jest naprawdę przejmująca historia :)

        Usuń
    11. Fajna ale to jednak nie dla mnie, czegos mi w niej za mało :)

      Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

      OdpowiedzUsuń
    12. Lubię udane debiuty, sieją w sercu nadzieję. Na co dokładnie nie wiem, ale zawsze ładują mnie pozytywną energią. :) Podoba mi sie Twój design.

      OdpowiedzUsuń
    13. Chyba nie w moim stylu, ale może kiedyś :)
      PS obserwuje! :)

      OdpowiedzUsuń
    14. Może i ja kiedyś dam się namówić na lekturę ;)

      OdpowiedzUsuń
    15. Wydaje się na fajną i klimatyczną opowieść, teraz mam ochotę sięgnąć po tę powieść. :) Wszystko, co związane z Azją, wątkiem historycznym, zawsze mnie zainteresuje.
      Pozdrawiam, Nat z natalie-and-books.blogspot.com

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Ja do niedawna za Azją nie przepadałam, a teraz uwielbiam Japonię :)

        Usuń
    16. Nie wiem, jak Ty to robisz, ale albo w Twoje ręce trafiają naprawdę same dobre książki, albo potrafisz napisać o nich tak, że czytelnik ma wrażenie, że tylko jej potrzebuje do szczęścia. Znowu mnie przekonałaś. Zwłaszcza, że również nie miałam bladego pojęcia o historycznej dyskryminacji Chińczyków iii.. cóż, chętnie dowiem się więcej - bo w temacie Żydów i Murzynów jest tyle książek i filmów, że momentami czuję, że temat już wyczerpany..

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Staram się wybierać tylko takie książki, które mogą przypaść mi do gustu. I często naprawdę mi się podobają. Ale jak trafię na jakąś gorszą, to nigdy nie ma dobrej oceny.

        Usuń
    17. Raczej nie dla mnie takie orientalne klimaty ;/
      szczerze-o-ksiazkach.blogspot.com

      OdpowiedzUsuń