Kilka słów o mnie
Bloguję od 2005 roku. Jestem absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuję w jednej z państwowych instytucji publicznoprawnych, a wolne chwile poświęcam mojej rodzinie, przyjaciołom i oczywiście fantastyce. To właśnie koleżanki skierowały moje zainteresowania w stronę niezwykłego świata książki, filmu, serialu czy gry. A nawet znalazło się wśród nich miejsce dla mangi i anime. Bywam na lokalnych eventach poświęconych fantastyce. Można znaleźć mnie na Pyrkonie, raz w cosplay'u, raz bez.
  • Preferencje literackie: fantastyka, kryminał, thriller, horror, biografia muzyczna, literatura obyczajowa, manga/komiks.
  • Preferencje muzyczne: rock (hard rock, classic rock), heavy metal (thrash/black/death/doom/power/speed metal) oraz metal neoklasyczny. Po prostu kocham Megadeth!
  • Preferencje filmowe/serialowe: filmy i seriale oglądam "od święta", prędzej pokuszę się o krótkie anime. Prawdopodobnie wynika to z tego, że nikt nie chce oglądać ze mną horrorów - nie mam pojęcia dlaczego. Ale Breaking Bad to naprawdę dobry serial!
  • Głowa pełna duchów (przedpremierowo)



    Paul Tremblay to amerykański pisarz horrorów, dark fantasy oraz science fiction. W 2007 roku otrzymał dwie nominacje do Bram Stoker Award, jest przewodniczącym zarządu Shirley Jackson Awards. Jego opowiadania oraz eseje były publikowane w Los Angeles Times i wielu antologiach. Ukończył studia matematyczne i nauczał tego przedmiotu w szkole. Mieszka w Bostonie z żoną i dziećmi. W 2015 roku wydana została książka „Głowa pełna duchów”, a studio filmowe związane z Robertem Downey Jr. prawdopodobnie wykupiło prawa filmowe za 3 mln dolarów.
    Także możemy spodziewać się wkrótce ekranizacji. Już zacieram ręce. Książka w języku polskim ukaże się 19.10.2016 nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyć.
    Rodzina Barretów zamieszkująca przedmieścia Nowej Anglii wiedzie spokojne życie, do czasu aż najstarsza z córek, czternastoletnia Marjorie, zaczyna przejawiać pierwsze objawy schizofrenii. Ani rodzicom, ani też lekarzom nie udaje się uchronić dziewczyny przed obłędem, w jaki z upływem czasu popada. Ojciec, John Barrett, nie mogąc znieść dłużej cierpienia córki, prosi o pomoc miejscowego księdza. Duchowny proponuje przeprowadzenie egzorcyzmu, aby oczyścić Marjorie, którą opętał demon i przywrócić z powrotem porządek oraz spokój w domu, w którym rozpętało się prawdziwe piekło. Rodzina borykając się z problemami finansowymi (John rok wcześniej stracił pracę), które uniemożliwiają ponoszenie kosztów dalszego leczenia nastolatki, nawiązuje kontakt z firmą zainteresowaną losami Barretów, która zajmuje się produkcją filmów i chętnie wypuści o nich program. Wkrótce w ich domu zjawia się ekipa filmowa. Odtąd członkowie rodziny stają się gwiazdami popularnego reality show „Opętanie”.  Kamera towarzyszy im przy wszystkich codziennych czynnościach, a także podczas odprawiania egzorcyzmu, w czasie którego dochodzi do wielu przerażających zdarzeń, które ostatecznie prowadzą do nieuniknionej tragedii.
    Po piętnastu latach od wyemitowania pierwszego odcinka programu, bestsellerowa pisarka postanawia przeprowadzić wywiad z Merry – młodszą siostrę Marjorie. Kobieta wraca wspomnieniami do przeszłości, przywołując w głowie obrazy z czasów, gdy miała zaledwie 8 lat. Opowiada o życiu w otoczeniu kamer i ekipy telewizyjnej, a także o przeżyciach i strachu, który wiązał się z opętaniem starszej siostry. Merry kolejny raz musi zmierzyć się z bolesnymi doświadczeniami sprzed lat. Na światło dzienne wychodzą też inne, nieznane dotąd, mrożące krew w żyłach sekrety, o których nie mieli pojęcia widzowie „Opętania”.
    „Głowa pełna duchów” jest niesamowitą książką dla miłośników literatury grozy i horrorów wyświetlanych na dużych ekranach kin. Autor wielokrotnie nawiązuje do twórczości Lovecrafta, a także do starych, znanych filmów grozy, jak „Egzorcysta” czy „Egzorcyzmy Emily Rose”. Wspomina również o obrzędzie przeprowadzania egzorcyzmów, odwołując się między innymi do uwolnienia mężczyzny od złego ducha, którego dokonał papież Franciszek w Watykanie (filmik znajdziecie na youtube).
    Czytałam już wiele książek z gatunku horroru, ale „Głowa pełna duchów” jest pierwszą, która zrobiła na mnie tak dobre wrażenie. Choć obserwowałam zdarzenia z perspektywy ośmioletniej Merry, to przyznaję, że za sprawą opisów nie raz przeszły mnie po plecach ciarki. A że za lekturę zabierałam się późnym wieczorem, to wszystkie doznania się potęgowały. Spokojnie, nie bałam się zgasić później światła i pójść spać. Po prostu uwielbiam taki dreszczyk niepokoju i to przed snem. Książkę czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Fabuła została dopracowana pod każdym względem, od początku do końca towarzyszyła jej aura tajemniczości. To niesamowita, trzymająca w napięciu historia. Zakończenie jest niebywale trudne do przewidzenia. Książka została podzielona na trzy części, a każda z nich na kolejne trzy, na które składa się wpis z bloga Merry, którego prowadzi pod pseudonimem, fragmenty wywiadu prowadzonego przez Rechel i ostatecznie wspomnienia Merry. Osobiście uważam, że dwie pierwsze części są kompletnie niepotrzebne i ograniczyłabym się jedynie do tego, co młodsza z sióstr ma do powiedzenia na temat wydarzeń sprzed 15 lat.  

    ←Tak wygląda okładka książki. 

    Ponieważ otrzymałam egzemplarz recenzencki przed redakcją i korektą, niewiele mogę powiedzieć o samym wydaniu tej pozycji. Nie wiem też, czy tłumaczenie Marcina Kiszeli zostanie choć trochę zmienione podczas dalszych prac nad tekstem. Generalnie książka jest całkiem dobrze napisana, ale czekam na ostateczne wydanie, aby móc porównać obie wersje. 
    „Głowa pełna duchów” to książka, którą mogę z czystym sumieniem polecić miłośnikom horroru. Mam też nadzieję, że wkrótce ukaże się ekranizacja, choć podejrzewam, że nie zrobi już na mnie tak pozytywnego wrażenia. 


    Ocena: ✭✭✭✭✭✭✭✭

    Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu: 
    http://www.papierowyksiezyc.pl/zapowiedzi.html





    33 komentarze

    1. Bardzo wnikliwa recenzja, ciekawa jestem tej książki :)

      OdpowiedzUsuń
    2. Ja lubię od czasu do czasu poczytać coś strasznego więc na pewno skusze się na ta książkę :)

      OdpowiedzUsuń
    3. To nie mój typ :)

      OdpowiedzUsuń
    4. Anonimowy17:23

      ciekawa recenzja

      Zapraszam do MNIE

      OdpowiedzUsuń
    5. Ależ mnie zaciekawiła ta książka. Uwielbiam literaturę grozy.

      OdpowiedzUsuń
    6. Dawno nie czytałam żadnej grozy, ale za te książkę zaraz sie zabieram. Bardzo mnie zaciekawiłaś ;)

      OdpowiedzUsuń
    7. Ja teraz ciągle przeskakuję z fantastyki na kryminały i na odwrót, więc z chęcią zrobię sobię przerwę i przeczytam jakiś horror. Myślę, że ta książka jak najbardziej się nada :)
      szczerze-o-ksiazkach.blogspot.com

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Mam nadzieję, że i Tobie przypadnie do gustu.

        Usuń
    8. Po prostu muszę przeczytać tę książkę! :) Interesują mnie wszelkie zjawiska paranormalne :)

      OdpowiedzUsuń
    9. O kurcze recenzja jest dogłębna jednak nie sięgnęłabym :)

      Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

      OdpowiedzUsuń
    10. Hmm ten niepokój i groza może u Ciebie nie wywołały aż takiego strachu, ale obawiam się, co by było u mnie, bo zdarza się, że boję się horrorów, a jeszcze teraz sama mieszkam przez większość tygodnia, więc nie wiem, czy ta książka byłaby dobrym rozwiązaniem. ;D Nawet owce z piżamy by nie pomogły. XD

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Myślę, że owce obroniłyby Cię przed złymi duszkami :D

        Usuń
    11. w sam raz na te mroczne ciemne wieczory - oczywiście jak ktoś lubi:)

      OdpowiedzUsuń
    12. lubię takie mhroczne klimaty:D

      OdpowiedzUsuń
    13. Horrory to niestety nie moja bajka :)

      OdpowiedzUsuń
    14. Zdecydowanie coś dla mnie, z pewnością się skuszę. :)

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Warto :) Na pewno ostateczne wydanie jest przepiękne.

        Usuń
    15. Zdecydowanie coś dla mnie, mój klimat.

      OdpowiedzUsuń
    16. Ja również za horrorami nie przepadam. Zdecydowanie jestem duszą romantyczną, choć niektóre z lekkich dark fiction również mają w sobie wątek romantyczny!

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. No to następna recenzja trafi w Twój gust.

        Usuń
    17. Bardzo lubię recenzować książki na długo przed pozostałymi :) A tej nie mogę się już doczekać ^^

      OdpowiedzUsuń
      Odpowiedzi
      1. Pierwszy raz miałam okazję zrecenzować książkę przed innymi :)

        Usuń
    18. Jestem ogromnie ciekawa tej książki. Chętnie bym przeczytała :)

      OdpowiedzUsuń