Kilka słów o mnie
Bloguję od 2005 roku. Jestem absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuję w jednej z państwowych instytucji publicznoprawnych, a wolne chwile poświęcam mojej rodzinie, przyjaciołom i oczywiście fantastyce. To właśnie koleżanki skierowały moje zainteresowania w stronę niezwykłego świata książki, filmu, serialu czy gry. A nawet znalazło się wśród nich miejsce dla mangi i anime. Bywam na lokalnych eventach poświęconych fantastyce. Można znaleźć mnie na Pyrkonie, raz w cosplay'u, raz bez.
  • Preferencje literackie: fantastyka, kryminał, thriller, horror, biografia muzyczna, literatura obyczajowa, manga/komiks.
  • Preferencje muzyczne: rock (hard rock, classic rock), heavy metal (thrash/black/death/doom/power/speed metal) oraz metal neoklasyczny. Po prostu kocham Megadeth!
  • Preferencje filmowe/serialowe: filmy i seriale oglądam "od święta", prędzej pokuszę się o krótkie anime. Prawdopodobnie wynika to z tego, że nikt nie chce oglądać ze mną horrorów - nie mam pojęcia dlaczego. Ale Breaking Bad to naprawdę dobry serial!
  • Greccy herosi według Percy’ego Jacksona



    Rick Riordan to amerykański autor, który znany jest z książek fantasy opowiadających o mitologii greckiej, rzymskiej, egipskiej i nordyckiej. Swoją twórczość zaczął jednak od powieści kryminalnych. Studiował na Uniwersytecie stanu Teksas, następnie przez lata pracował jako nauczyciel. Specjalizuje się w historii i anglistyce. Aktualnie mieszka w Bostonie wraz z żoną i dwoma synami.
    Największą sławę przyniosła mu seria książek dla młodzieży „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” oraz postać tytułowego bohatera. Jeżeli czytacie mojego bloga, wiecie już, że Riordan jest jednym z moich ulubionych autorów. Jestem szczęśliwą posiadaczką wszystkich serii i uwielbiam wykreowane przez niego postaci. Zawsze niecierpliwie czekam na kolejne części jego książek, choć przyznam szczerze, że z dwiema jestem nadal w lesie. Czekają na stosiku na ten właściwy moment, kiedy postanowię wziąć je do rąk. Do serii o Percy’m powstało wiele dodatków, między innymi: „Archiwum Herosów”, „Pamiętniki półbogów”, „Greccy bogowie według Percy’ego Jacksona”, czy recenzowana dziś książka „Greccy herosi według Percy’ego Jacksona”, w której przedstawione zostały sylwetki dwunastu półbogów. Jestem przekonana, że znakomitą część z nich kojarzycie z mitologii greckiej. Nie są to fikcyjni herosi, stworzeni na potrzeby powieści Riordana, a postaci, o których możecie przeczytać chociażby u Jana Parandowskiego.
    Opowiem krótko o tym, którym herosom Rick Riordan poświęcił uwagę. Nie będę streszczała mitów, bo z pewnością dobrze je znacie, a jeśli nie, to tym bardziej nie chcę odbierać Wam przyjemności, jaka płynie z lektury tego zbioru.
    Pierwszym bohaterem, który pojawia się w tej książce jest Perseusz, syn Zeusa i księżniczki Danae. Założyciel Myken i Tirynsu, który pokonał Meduzę, tytana Atlasa oraz zgodnie z przepowiednią – swojego dziadka Akrizjosa. Kolejna jest Psyche, przepiękna młoda dziewczyna, której uroda wzbudziła zazdrość Afrodyty. Jakie kroki podjęła bogini miłości i piękna, by mężczyźni przestali interesować się jej rywalką i jaki udział miał w tym sam Eros? Syn Heliosa i Okeanidy Klimene – Faeton jest następną postacią, której losy poznajemy na kartach tej książki. Do czego posunął się młodzieniec, aby udowodnić Epafosowi (syn Zeusa), że również posiada boskiego rodzica? Jakie były dzieje córki Aresa, a zarazem założycielki i pierwszej królowej Amazonek o imieniu Otrera? Poznacie historię Dedala, słynnego wynalazcy i architekta, który zbudował Labirynt Minotaura. A także ateńskiego herosa Tezeusza, któremu przypisuje się siedem prac, które miał wykonać zanim przybył do Aten. Następną postacią jest Atalanta, przepiękna uczestniczka łowów na dzika kalidońskiego, którego Artemida zesłała za karę na ziemię króla Kalidontu, ponieważ władca nie złożył jej należytej ofiary. Dzik został pokonany przez Meleagra, ale to strzała Atalanty jako pierwsza trafiła zwierzę. A teraz pora na syna Posejdona i Eurynome Bellerofonta. Ciekawe imię, prawda? Ten heros zasłużył na miejsce w „Iliadzie” Homera. Nie miał najszczęśliwszego dzieciństwa, bo podczas zabawy łukiem ojca, zabił przypadkowo brata, za co został wygnany z dworu. Kyrene to nimfa tesalska, która była córką króla Lapitów, Hypseusa. Brała udział w igrzyskach pogrzebowych ku czci Peliasa, w których zwyciężyła. Zakochany w nimfie Apollo, postanowił ją nagrodzić i podarował jej dwa psy myśliwskie. Kto nie zna Orfeusza? To śpiewak i poeta, twórca orfizmu. A najsłynniejszym mitem o Orfeuszu jest ten, który opowiada o jego miłości do Eurydyki. Uczucie to okazało się znacznie silniejsze niż śmierć. Herakles, którego rzymskim odpowiednikiem jest Herkules, to heros o niezwykłej sile i odwadze. Znany jest z 12 prac, które musiał wykonać w ramach kary nałożonej na niego przez wyrocznię delficką za wymordowanie swojej rodziny. Jako ostatni przedstawiony został Jazon, który zbudował statek Argo i wraz ze swoimi towarzyszami zwanymi Agronautami, wyruszył na wyprawę po złote runo.
    Narratorem jest nie kto inny, jak sam Percy Jackon. Nie trudno się domyślić, że w opowiedzianych przez niego historiach nie brakuje charakterystycznego dla autora humoru. Rick Riordan do starożytnego świata wplótł mnóstwo współczesnych gadżetów, aby ułatwić młodszym czytelnikom, którym dedykowana jest ta książka, zrozumienie kultury i obyczajów, jakie panowały kilka tysięcy lat temu, na terenach, na których miały miejsce opisane w książce wydarzenia. Choć każdy rozdział poświęcony jest innemu bohaterowi pojawia się mnóstwo historii pobocznych. Przykładowo w części o Dedalu poznajemy tragiczną historię jego syna, a także losy króla Minosa i jego żony - Pazyfae, na którą Posejdon rzucił klątwę. Nie istnieje więc zasada: jeden heros – jeden mit. Jestem pozytywnie zaskoczona tą propozycją wydawniczą, a mój ulubiony autor kolejny raz dowiódł, że potrafi wprawić mnie w zachwyt i rozbawić niemalże do łez. Zbiór mitów przeczytałam bardzo szybko i nie mogłam oderwać się od niego ani na chwilę. Warto wspomnieć, że fabułę dopełniają przepiękne ilustracje autorstwa Johna Rocco, które wprowadzają nas w mitologiczny świat.
    „Greccy herosi według Percy’ego Jacksona” to lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczości Ricka Riordana i fanów syna Posejdona. Dobrze znane nam mity, choć często przedstawiające tragiczne w skutkach wydarzenia, opowiedziane zostały w ciekawy, pełen humoru sposób. Polecam zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Warto sięgnąć po tę książkę. 


    Ocena: ✭✭✭✭✭✭✭✭

    Za egzemplarz recenzencki dziękuję księgarni internetowej: 
    https://www.megaksiazki.pl/



    7 komentarzy

    1. Zupełnie nie gustuję w fantasy, dlatego ta książka odpada jeśli chodzi o mnie. Tym bardziej, że zahacza także o mitologię. Mimo tego, miło się czyta twoją recenzję. :)

      OdpowiedzUsuń
    2. Też lubię tego autora :). Kiedyś wręcz serię o Percy'm na jeden raz w oryginale przeczytałam :D. Ostatnio zamówiłam sobie tę serię po polsku po promocji, więc chyba sobie odświeżę :).

      OdpowiedzUsuń
    3. nie znam tej serii ale może się skuszę kiedyś:)

      OdpowiedzUsuń
    4. Akurat czytałam pierwszy tom "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy". Gdybym była młodsza niż wtedy, gdy czytałam tę książkę, to by mi się i pewnie cała seria spodobała. Teraz twierdzę, że dobre jest to dla nastolatków, ale nie jest źle. Jednak mimo wszystko nie skorzystam z okazji i nie przeczytam, bo to nie już mój klimat książek.
      Pozdrawiam,
      Ayash z http://www.sekretny-trop.pl

      OdpowiedzUsuń
    5. Moja koleżanka to czyta i jest tym zachwycona : )

      Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/09/koszula-czy-sukienka-dwa-lata-blogowania.html

      OdpowiedzUsuń
    6. Zdecydowanie propozycja czytelnicza dla mnie, bardzo chętnie sięgnę po książkę. :)
      Bookendorfina

      OdpowiedzUsuń
    7. znam tylko ekranizacje, ale pomału przygotowuję się do lektury, także chętnie bym przeczytała :-)

      OdpowiedzUsuń