Kilka słów o mnie
Bloguję od 2005 roku. Jestem absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuję w jednej z państwowych instytucji publicznoprawnych, a wolne chwile poświęcam mojej rodzinie, przyjaciołom i oczywiście fantastyce. To właśnie koleżanki skierowały moje zainteresowania w stronę niezwykłego świata książki, filmu, serialu czy gry. A nawet znalazło się wśród nich miejsce dla mangi i anime. Bywam na lokalnych eventach poświęconych fantastyce. Można znaleźć mnie na Pyrkonie, raz w cosplay'u, raz bez.
  • Preferencje literackie: fantastyka, kryminał, thriller, horror, biografia muzyczna, literatura obyczajowa, manga/komiks.
  • Preferencje muzyczne: rock (hard rock, classic rock), heavy metal (thrash/black/death/doom/power/speed metal) oraz metal neoklasyczny. Po prostu kocham Megadeth!
  • Preferencje filmowe/serialowe: filmy i seriale oglądam "od święta", prędzej pokuszę się o krótkie anime. Prawdopodobnie wynika to z tego, że nikt nie chce oglądać ze mną horrorów - nie mam pojęcia dlaczego. Ale Breaking Bad to naprawdę dobry serial!
  • Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach


    Przekopałam cały Internet, żeby znaleźć coś więcej o Susie Hodge niż to, co zostało napisane o autorce na skrzydełku okładki książki, którą dziś recenzuję. Niestety nie trafiłam na zbyt wiele informacji. Susie Hodge jest brytyjską autorką, historykiem sztuki (ma tytuł magistra historii sztuki w Birkbeck, University of London), historykiem i artystką, która napisała ponad 100 książek oraz wiele artykułów i zasobów internetowych dla dzieci i dorosłych, w takich gatunkach jak historia sztuki, sztuka praktyczna, historia, projektowanie, nauka, religia i biografia.
    Jako doświadczona nauczycielka, wykładowczyni i mówczyni rozmawiała z różnymi instytucjami na tak różnorodne tematy, jak sztuka starożytnego Egiptu, sztuka współczesna, impresjonizm, angielska sztuka krajobrazu czy nawet projektowanie mody. Mieszka w Westcliff-on-Sea i jest członkiem Royal Society of Arts, brytyjskiej organizacji mającej siedzibę w Londynie, której zadaniem jest znalezienie praktycznych rozwiązań dla wyzwań społecznych. Przez cały rok prowadzi warsztaty i seminaria dla różnych instytucji kreatywnych, a także pojawiła się w telewizyjnych dokumentach specjalizujących się w sztuce i historii. Wśród jej książek znajdziemy takie tytuły, jak: „How to Survive Modern Art”, „Why your five-year-old could not have done that: modern art explained”, „50 Art Ideas You Really Need to Know”.
    „Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach” to książka, którą dzisiaj weźmiemy pod lupę. Każdy, kto tylko chwyci ją do do ręki, od razu wie, czego może się po niej spodziewać, ponieważ już na skrzydełku okładki znajdziemy całkiem dokładny opis. Opracowanie to omawia pięćdziesiąt dzieł sztuki, które autorka uznała za najważniejsze w historii, począwszy od naskalnych rysunków w Lascaux po współczesne instalacje. Zaraz za spisem treści znajdziemy krótki wstęp, z którego wynika, że książka została podzielona na cztery niezależne od siebie części: kierunki, dzieła, tematy i techniki. O każdej z nich przeczytacie kilka słów, które z pewnością objaśnią Wam, z czym będziecie mieć do czynienia podczas dalszej lektury tego opracowania. Za wstępem znajduje się bardzo przydatna mapka, która ułatwi poruszanie się po książce i korzystanie z niej. 

    Pierwsza część to kierunki. Przygodę z historią sztuki zaczynamy od prehistorii, a kończymy na konceptualizmie, który rozpoczął się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję książki na tym etapie. Pod nazwą kierunku wypisane są nazwiska najwybitniejszych przedstawicieli a w prawym górnym rogu kluczowy przedział dat, nieco niżej największe dokonania. Każdy kierunek jest krótko scharakteryzowany i zobrazowany w postaci ilustracji najważniejszego dzieła. Na samym dole strony zamieszone są odnośniki do Tematów i Technik. 



    W drugiej części przedstawiono aż pięćdziesiąt wybranych dzieł sztuki. Zostały one krótko scharakteryzowane. Tutaj konstrukcja książki podobna jest do poprzedniej części. Pod tytułem dzieła widnieje nazwisko autora, technika wykonania, rozmiar oraz miejsce, w którym możemy je zobaczyć. W prawym górnym rogu data powstania. Na dole strony również znajdują się odnośniki do Tematów i Technik. Nowością są jednak podstawowe informacje o autorze oraz wymienione inne jego znane dzieła. 


    Trzecią część stanowią tematy. Susie Hodge wybrała ich aż dwadzieścia sześć. Między innymi: postacie, religia, martwa natura, miłość czy abstrakcja. Każdemu tematowi podporządkowano najwybitniejszych przedstawicieli. Oprócz krótkiej charakterystyki i ilustracji, znajdziecie najważniejsze dokonania. Tym razem nasze dolne odnośniki działają wstecz i przekierowują nas do Kierunków i Dzieł. 


    Ostatnia, czwarta część, poświęcona jest technikom. Autorka opracowania wymienia i opisuje wiele środków wyrazu, między innymi ceramikę, drzeworyt, fresk, sitodruk. Tu też znajdziemy najwybitniejszych przedstawicieli, najważniejsze dokonania i odnośniki do Kierunków.
    Na samym końcu zamieszony został indeks, dzięki któremu bardzo szybko znajdziemy interesujące nas zagadnienie bez czasochłonnego wertowania książki od deski do deski.
    Jestem zachwycona tym opracowaniem. W swoich rękach miałam już wiele podręczników do plastyki czy do WOKu, a jeszcze kilkanaście lat temu sama malowałam i osiągałam na tym polu spore sukcesy. Ta książka jest doskonałym zbiorem zagadnień związanych z historią sztuki. Napisana jest krótko, zwięźle i na temat. Jeżeli ktoś chce się zagłębić w problematykę historii sztuki, będzie musiał poszukać bardziej szczegółowych opracowań, lecz dla laika „Krótka historia sztuki” jest w sam raz.
    Książka jest niezwykle przejrzysta, łatwo znaleźć wszystkie interesujące nas informacje. Bogactwo bardzo dobrej jakości ilustracji zachęca, by po nią sięgnąć. Wydrukowana została na śliskim, nieco grubszym papierze, więc gdy trzymam ją w rękach, odnoszę wrażenie, że mam przed sobą kolorowy album.
    „Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach” to książka pełna kolorowych ilustracji i zwartej treści. Jest doskonałym przewodnikiem po historii sztuki i zmianach, które następowały na przestrzeni wieków. Omówione zostały w niej kierunki, najwybitniejsze dzieła, tematy oraz środki wyrazu. Polecam to opracowanie nie tylko miłośnikom sztuki, jestem pewna, że bogata szata graficzna i mnóstwo objaśnień artystycznych pojęć zainteresuje każdego laika. 


    Ocena: ✭✭✭
     
    Za egzemplarz recenzencki dziękuję oficynie wydawniczej:


    https://almapress.com.pl/


    7 komentarzy

    1. Tym razem, jednak podziękuję. 😊

      OdpowiedzUsuń
    2. Dla mnie świetny materiał do uzupełnienia braków w wiedzy:) Chętnie przygarnę do swojej biblioteczki gdy tylko będę mieć okazję:) (Kocham Cię za używanie żeńskich form zawodów <3)

      OdpowiedzUsuń
    3. świetna książka, uwielbiam sztukę 🤓

      OdpowiedzUsuń
    4. Widziałam ją wielokrotnie, i mimo tego, że na razie nie potrzebuję podobnej pozycji, jestem pod wrażeniem jej funkcjonalnośći. Logicznie i z pomysłem ułożona, przejrzysta książka, która nada się nawet dla totalnegoo laika :)
      Fajna recenzja, obserwuję i będę wpadać :)
      mrs-cholera.blogspot.com

      OdpowiedzUsuń
    5. Bardzo ciekawy wpis. Nie spotkałam się jeszcze z tą książką ale chętnie ją sobie obejrzę. Pozdrawiam

      OdpowiedzUsuń
    6. Coś dla mnie! Uwielbiam sztukę, więc chętnie sięgnęłabym po tą książkę :)
      www.spiked-soul.pl

      OdpowiedzUsuń